Check-Up Nedir?

Check-up genel anlamıyla kişisel bir sağlık taramasıdır. Herhangi bir sağlık probleminizin olmasına gerek yok. Çünkü check-up’ın amacı; hastalıkları belirti vermeden erken aşamada teşhis etmek ya da önlemektir.

Check-up, sadece tahlil ve tetkikten oluşan bir inceleme değildir, vücudun genel durumunu da ortaya koyar. Böylece risk faktörlerinin önüne geçilmiş olur. Check-up programının içeriği yaş, cinsiyet, genetik özellikler, yaşam şekli ve geçmiş sağlık öyküsüne göre değişiklik gösterebilir.

Check-up için bir yaş sınırı yoktur. Ancak diyabet gibi kronik rahatsızlara sahip ya da aşırı kilolu bireylerin 40 yaşından sonra düzenli olarak check up yaptırması önerilir.

Hangi hastalıklar tespit edilir?

Özellikle genetik yatkınlığı olan kişilerde yılda bir kez yapılan sağlık taraması hayat kurtarıcı olabilir. Check-up sayesinde bir takım bulguların saptanması ile kişinin hayat tarzını değiştirmesi (sigarayı bırakması, beslenmesini değiştirmesi, egzersiz yapması vs…) sağlanabilir.

Böylece ileride oluşabilecek kalp hastalığı, kanser, KOAH, böbrek yetmezliği, diyabet ve karaciğer yetmezliği gibi pek çok hastalığın önüne geçilebilir.

Check-Up’a gelirken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Daha önce yapılmış test ve diğer tetkik sonuçlarını beraberinizde getirin.
  • Check up’a gelmeden önce 12 saat aç olmanız gerekir. (Su dahi içmemeniz tavsiye edilir)
  • Fiziksel aktivite gerektirecek testler için rahat kıyafet ve ayakkabı tercih edin.
  • Kadınlar için mensturasyon (regl) dönemi check up için uygun değildir.
  • Herhangi bir vitamin, demir, mineral desteği kullanmamalısınız, kullanıyorsanız lütfen belirtin. (Bunlara bitkisel vitamin takviyeleri de dahil)
  • Üç gün öncesinden alkol tüketmeyin.
  • Boğazınız ağrıyorsa, ateşiniz varsa veya antibiyotik kullanıyorsanız check up randevunuzu erteleyin.

V.I.P Kadın Check Up Paketi

Kadınlar için özel hazırladığımız kadın check-up programları ile sağlığınız için önleminizi erkenden alın. 
Kalp ve damar hastalıkları, kanser, hipertansiyon, diyabet gibi rahatsızlıklar Türkiye’de en sık karşılaşılan sağlık riskleri arasında yer alır. Düzenli yapılan kadın check-up kontrolleri, olası sağlık risklerine karşı önlem almanın ve erken evredeki rahatsızlıkları teşhis etmenin en kolay ve güvenilir yoludur. Ancak cinsiyet, yaş, kalıtsal ve çevresel faktörlere göre değişkenlik gösterdiği için sağlık kontrollerinin kişiye özel olması önerilir.
 
Türkiye’de kadınlarda meme, rahim ağzı, tiroit, kolorektal kanserler, koroner kalp rahatsızlıkları, tansiyon, diyabet ve Alzheimer gibi hastalıklar en sık karşılaşılan sağlık riskleridir. Bu nedenle kadın check up programlarında ağırlıklı olarak bu hastalıkların erken tanısına yönelik muayene ve tetkikler yapılır.

V.I.P Erkek Check Up Paketi

Erkeklere özel hazırlanmış erkek check-up programları ile sağlığınız için önleminizi erkenden alın.
Kalp ve damar hastalıkları, kanser, hipertansiyon, diyabet gibi rahatsızlıklar Türkiye’de en sık karşılaşılan sağlık riskleri arasında yer alır. Düzenli yapılan erkek check-up kontrolleri, olası sağlık risklerine karşı önlem almanın ve erken evredeki rahatsızlıkları teşhis etmenin en kolay ve güvenilir yoludur. Ancak cinsiyet, yaş, kalıtsal ve çevresel faktörlere göre değişkenlik gösterdiği için sağlık kontrollerinin kişiye özel olması önerilir.
 
Türkiye’de erkeklerde akciğer, prostat, kolorektal kanserler, koroner kalp rahatsızlıkları, tansiyon, diyabet ve Alzheimer gibi hastalıklar en sık karşılaşılan sağlık riskleridir. Bu nedenle erkek check-up programlarında ağırlıklı olarak bu hastalıkların erken tanısına yönelik muayene ve tetkikler yapılır.

Check-Up ve diğer sağlık paketlerimiz hakkında bilgi ve randevu almak için hastanemize başvurunuz.